Biura podróży

Ranking biur wg. Rzeczpospolitej

W dniu dzisiejszym ukazał się drugi raz ranking polskich organizatorów turystyki wyjazdowej w oparciu o popularne oznaczenia ratingowe. Autor ratingu, Andrzej Betlej opiera się na danych z KRS oraz szeregu innych czynników. To pierwsza tego typu tak ciekawa rzecz!

Do tej pory wszelkie rankingi bazowały na wielkości sprzedaży – ilości obsłużonych klientów bądź ogólnego obrotu. Dane takie pokazują wielkość organizatorów, jednak nie do końca świadczą o sile finansowej – można sprzedawać sporo wycieczek z minimalną marżą, bądź drogie imprezy dla wybranego grona turystów.

Skąd pomysł na taki rating? Z pewnością wpływ na jego powstanie miała fala bankructw w tej branży w roku 2012, a autor tworząc zestawienie chciał pokazać pewne i stabilnie działające firmy oraz te, o których kondycję możemy się martwić.

Jak to niestety w branży turystycznej jest, poza Rainbowem – spółce notowanej na giełdzie, wszystkie dane opierają sie na informacjach samych organizatorów i danych z KRS. Niestety o części kluczowych firm na polskim rynku brakuje danych, stąd ich brak klasyfikacji w podawanym przez Rzeczpospolitą ratingu (Wezyr Holidays, Exim SA, Grecos, GTI).

Co ciekawe, według opublikowanego dzisiaj, najnowszego ratingu, najstabilniej na polskim rynku działają organizatorzy oferujący wyprawy egzotyczne. Bierze się to zapewne stąd, że w przypadku braku zebrania odpowiedniej grupy, biura anulują wyjazdy i proponują inny termin. Zdecydowana większość tych wycieczek opiera się o loty rejsowe, stąd linie oferują dogodne warunki ew. anulacji. Według najnowszej klasyfikacji, do biur które otrzymały notę według stabilności finansowej „bardzo wysoka +” znalazły się Ecco Travel, Logos Travel, CT Poland, Logos Tours. Liderem rankingu jest jednak firma świadcząca tylko i wyłącznie usługi wynajmu domów i apartamentów – Interhome.

Wśród popularnych organizatorów, którzy organizują wakacje w najpopularniejszych miejscach panuje według ratingu raczej stabilna sytuacja. Potwierdza się prawda, że czołówka biur działa stabilnie i osiąga dochody, stąd nie ma co się obawiać o ew. bankructwa. Do grona takich organizatorów, autor zalicza Itakę (wysoka), Neckermann (bardzo wysoka), a do grupy BBB (wystarczająca) klasyfikują się Rainbow Tours, TUI Poland, Alfa Star. Dość stabilnie i optymistycznie wyglądają również wyniki Oasis Tours oraz Sun Fun.

Autor do grona biur, które są tzw. „podmiotami wysokiego ryzyka” zaliczył Ecco Holiday. Jak jednak zaznaczył, spółka przeszła szereg przekształceń własnościowych i dopiero czas pokaże, jak na prawdę wygląda kondycja poznańskiego biura.

Poza samymi danymi finansowymi, przy tworzeniu rankingu autor brał pod uwagę m.in. sieć biur własnych, co zdecydowanie na plus wychodzi TUI, Neckermannowi, Itace czy Rainbow – będzie to ich podpora w przypadku kaprysu agentów. Rating pozwala zauważyć wiele ciekawych trendów oraz prognoz, duży minus dla firm, które nie są sklasyfikowane, gdyż nie ujawniają swoich wyników finansowych!

Najnowszy rating oraz jego opis jest dostępny pod adresem http://www.rp.pl/artykul/706099,926874-Od–AAA–do–C-D—-rating-biur-podrozy.html

Zobacz również

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • Jeśli ktoś naprawdę szuka sprawdzonego (bezpiecznego) biura podróży to niech przede wszystkim sprawdzi kondycję finansową (zadłużenie, zyski, stan gotówki,itd.) tego biura.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.