Biura podróżyPromocje

Co tam słychać na Grouponie?

Portale zakupów grupowych, gdzie towary czy usługi możemy zakupić za chociażby połowę ich rzeczywistej ceny, cieszą się w Polsce dużym powodzeniem. Widać to była zwłaszcza w ubiegłym roku, kiedy portali zaczęło przybywać jak grzybów po deszczu.

Nie ma ukrywać, że największą ofertą mogą poszczycić się wysokomarżowe usługi – gastronomia, fryzjerstwo, kosmetyka. Sporo również ofert turystycznych – ogłaszają się hotele oraz pensjonaty, które najczęściej w niskim sezonie proponują swoją gościnę za nieduże pieniądze.

Popularne stało się również wyszukiwanie wycieczek organizowanych przez biura podróży, jednak, uwaga – te, które w dużej części sprzedawały zorganizowane pobyty, skończyły plajtą, jak chociażby Alba Tour. Alba to w ogóle rekordzistka, gdyż za pomocą portalu zakupów grupowych sprzedała kilkaset imprez.

Lepiej się zatem dwa razy zastanowić, zanim kupi się wczasy zamykające się w kwocie 2 tyś złotych biorąc pod uwagę fakt, że serwisy biorą dużą część tej kwoty na poczet swojej prowizji. Nie ma co ukrywać, że firmy wystawiające takie oferty muszą do nich dokładać, bo czy polski rynek organizatorów jest aż tak wysokomarżowym interesem? NIE!

Alba Tour to jedyny przypadek, który przejechał się na Grouponie, a niestety polski rynek turystyczny wygląda tak, ze klienci nie przywiązują się do konkretnej marki. Rynek pokazuje, że po zorganizowaniu wycieczki po kosztach, bądź dokładając do interesu, nikt nie ma pewności, że klient wróci by skorzystać z pełnopłatnej oferty danego biura. Wycieczki objazdowe na łamach takich portali sprzedawała niedawno upadła Atena z Oświęcimia, stąd byłbym bardzo ostrożny z korzystania z takich okazji mimo, że Gruper zapowiedział zwrot pieniędzy za niewykorzystane kupony, podobnie w przypadku Alby zrobił Groupon.

Ta lekcja jak widać nie wszystkich przekonuje, przeglądając dzisiaj dział Travel najpopularniejszego Groupona można znaleźć chociażby:

  • zorganizowany pobyt na Malcie, wraz z przelotem w hotelu Topaz 4* z wyżywieniem w cenie 1790zł. Organizator – biuro podróży Alpol.
  • Bułgaria – wakacje w hotelu Pautalia *** z przelotem i wyżywieniem. Cena od 1299zł!! Organizator: Rego Bis z Katowic.
  • Francja – 6-dniowa wycieczka objazdowa autokarem za 599zł – biuro podróży PAI z Gorzowa Wielkopolskiego.
  • Włochy – wycieczka objazdowa, 7 dni za 899zł. Organizatorem jest As-Tourist & Duo Travel z Wałbrzycha.

Co ważne, wszyscy wyżej wspomniani organizatorzy to ogólnopolskie biura, dostępne w systemach rezerwacyjnych większości agencji turystycznych. Tu nie chodzi tylko u dużo dozę niepewności kupując tego typu oferty, ale również o korzystanie z wycieczek tych biur kiedy zaglądamy  z tradycyjnych, stacjonarnych agencji. Jak pokazuje tegoroczny trend – portale zakupów grupowych są wykładnią dużych problemów organizatorów, którzy wystawiają tam swoją ofertę.

Czy oferty Grouponowe można traktować w kategoriach przestrogi?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.