Wakacje

Bez wiz do Turcji!

Wiadomość gruchnęła dwa dni temu jak grom z jasnego nieba. Prawdopodobnie w kolejnym roku polecimy do Turcji bez konieczności kupowania wiz.

Dlatego prawdopodobnie, bo choć premier Turcji zapowiedział zniesienie wiz dla Polaków, to nie podał jednocześnie terminu wprowadzenia tego przepisu.

Można się domyślać, że nowe regulacje będą obowiązywać od przyszłego sezonu letniego, bądź po prostu od początku roku. Może to spowodować wzmożony ruch turystyczny w 2015 roku.

Obowiązek zakupu wiz do Turcji był świetnym interesem dla tamtejszych władz. Do niedawna każda z osób przebywających na jej terytorium, musiała zakupić odpowiednią naklejkę wklejaną do paszportu. W zeszłym roku weszły w życie utrudniające turystom zmiany, które zobowiązywały do kupienia wizy przez dedykowaną stronę internetową i samodzielne jej wydrukowanie. Rok 2014 był okresem przejściowym, w którym wyjątkowo można było kupić wizę na przejściach granicznych, lotniskach na dotychczasowych zasadach, jednak za dużo większą opłatą.

Sam koszt wizy nie jest jakoś zaporowo wysoki – 15 euro / osoba, jednak lecące na wakacje rodziny zawsze musiały liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Samo wizowanie przez internet również powodowało mniejsze i większe problemy, co jest widać chociażby po ilości wyświetleń i komentarzy we wpisie Wiza do Turcji – kup wcześniej online.

Poczekamy i zobaczymy, czy straty spowodowane zniesieniem opłat za wizy zrekompensują się większą popularnością Turcji wśród Polaków. Należy przy tym pamiętać, że zniesienie konieczności wizowania to nie tylko aspekt turystyczny, ale również polityczny. Turcy po prostu liczą na polskie wstawiennictwo przy negocjacjach Turcji z UE w sprawie wiz Schengen dla obywateli Turcji.

Zobacz również

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • Wszystko ładnie i pięknie ale trzeba pamiętać, że teraz Turcy będą oczekiwali zniesienia wiz od nas. A to już tak kolorowo nie wygląda. Niestety nie będziemy mieli żadnej kontroli nad napływem ludzi.

    Odpowiedz
  • Damian zgadzam się tobą , będzie to działać w dwie strony.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.