Podróże

Wypad do Krakowa – konieczne podziemia rynku!

Jeżeli wybieracie się na jedno, dwu, bądź wielodniowy wypad do Krakowa, poza klasyką każdego turysty, nie zapomnijcie odwiedzić dość „świeżego” muzeum – podziemi krakowskiego rynku!

Kraków, jako jedno z najpiękniejszych polskich miast, słusznie kojarzy się ze znanymi zabytkami, które grupują się na wzgórzu wawelskim, w obrębie śródmieścia zamkniętego Plantami oraz Kazimierzem i Stradomiem. O ogromie zwiedzania świadczy chociażby fakt, że Kraków jest drugim po Warszawie najczęściej odwiedzanym miastem przez zagranicznych turystów. Zwłaszcza osobom spoza niedalekiej okolicy polecam zostanie chociażby na jedną noc – do dyspozycji liczne hotele, hostele oraz knajpki i restauracje.

Kraków

Kompleks zabudowań na Wawelu z pewnością przez wielu był niejednokrotnie zwiedzany, czy to podczas wycieczek szkolnych, czy podczas wypadów rodzinnych. Obowiązkowo obejście Starego Rynku z zabytkowymi kamienicami oraz kościołem Mariackim czy Sukiennicami.

Dość nowym i często mało znanym miejscem są podziemia rynku w Krakowie! Trasa turystyczna powstała w wyniku prowadzonych prac archeologicznych które rozpoczęły się w 2005 roku. Potrwały kilka lat, czego owocem jest bardzo duża liczba eksponatów. Możliwość zwiedzania turystom udostępniono dopiero pod koniec września 2010 roku. Do podziemi schodzimy z Sukiennic – prawie 5 metrów w dół, a po całej trasie poruszamy się na szklanej, przezroczystej podłodze.

Znajdziemy tu pozostałości średniowiecznych budowli, bruku czy fragmenty dróg. Zwiedzający znajdą tu również fragmenty murów tzw. Kramów Bogatych – przylegały bezpośrednio do Sukiennic i jako jedyne na tle pozostałych kramów znajdujących się na rynku były murowane. Sprzedawane tam były luksusowe towary m.in.  jedwab, bławaty, złotogłowy, srebrnogłowy i pasy kontuszowe. To tu w końcu przebiegały ważne szlaki handlowe.

Sukiennice

Nie jest to kolejne, nudne muzeum „do odhaczenia”. Wszystko nowoczesny koncept i wykonanie – urządzenia multimedialne jeszcze lepiej pozwalają wczuć się w klimat starego Krakowa. Dzięki niesamowitej historii oraz nowoczesnym urządzeniom, muzeum z pewnością zaciekawi dorosłych oraz… młodzież!

Plan Podziemi Rynku w Krakowie

I co najważniejsze – na stronie internetowej podziemiarynku.com możemy zarezerwować sobie wcześniej bilety i mieć pewność odebrania wejściówek na konkretną godzinę, zwłaszcza w weekendy można się tam podziewać sporych kolejek!

Cena biletu normalnego to 17zł, ulgowego 14zł. W ofercie są również bilety rodzinne w cenie 34 zł (2 dorosłe + 2 dzieci lub 1 dorosła + 3 dzieci).

Gorąco polecam.

Zobacz również

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.