Spinalonga to niezwykłe miejsce i jedna z chętniej wykupowanych wycieczek fakultatywnych na Krecie. Dość droga, ale za trochę niższe pieniądze można zorganizować sobie tam samodzielną wyprawę.

Szczerze mówiąc nigdy nie zwracałem na tą wycieczkę większej uwagi z racji jej ceny – w zależności od oferty konkretnego, polskiego biura podróży na miejscu, waha się ona w granicach 50 euro od osoby.

Gdzie znajduje się wyspa?

Na wysokości miejscowości Elounda, na północ od znanej miejscowości Agios Nikolaos, zatem będąc w popularnych kurortach na wschodnim wybrzeżu – Hersonissos czy Malia, mamy tu dość blisko. Dostać się tu możemy autobusem komunikacji publicznej lub za pomocą wypożyczonego samochodu/motocykla. Poruszajac się samodzielnie najlepiej dojechać do portu w Eloundzie, z wybrzeża widać Spinalongę, a co pół godziny odpływają stamtąd małe statki i promy.

Zorganizowana wycieczka łączy nie tylko zwiedzanie z przewodnikiem Spinalongi, ale oferuje również czas na odpoczynek na plaży, posiłek oraz zwiedzanie Agios Nikolaos.

Sama Spinalonga to bardzo malutka wysepka. Panujący Wenecjanie wybudowali tutaj około 1579 roku twierdzę dla swoich wojsk. Pod panowaniem Turków na Krecie, Spinalonga również padła ich łupem, a twierdza została przebudowana – strzeliste budynki Wenecjan zostały zabudowane.

Po odzyskaniu niepodległości przez Kretę, w twierdzy na wyspie powstało miejsce, gdzie zsyłano trędowatych. Dawniej bardzo obawiano się tej choroby, jest chorobą zakaźną skóry i nerwów. Skuteczne szczepionki oraz kuracje farmakologiczne są znane dopiero od ok. 25 lat, stąd miejsce to, jako kolonia trędowatych funkcjonowało jeszcze do 1957 roku!

Zwiedzając poszczególne pomieszczenia oraz sale wystawowe można znaleźć wiele przedmiotów, które nauczyli się wykonywać trędowaci, a także te, które były wykorzystywane do ich leczenia. Całe miejsce robi bardzo duże wrażenie, wspinając się na szczyt można podziwiać piękne widoki. Zdecydowanie warto i polecam ten punkt dla każdego kto odpoczywa na Krecie, zwłaszcza w jej wschodniej części.

Poniżej galeria zdjęć ze Spinalongi:

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.