Podróże

Faro 2 – opuszczone centrum handlowe

Smutno, straszno i pusto, choć gra muzyka, a dookoła poustawiano automaty na monety. Faro 2, czyli opuszczone i zapomniane centrum handlowe znajdujące się w Maspalomas. Siedząc na ławce można co najwyżej na chwilę zamknąć oczy i przenieść się w przeszłość – tak na oko w lata ’90-te, kiedy centrum mogło tętnić życiem, a jego konstrukcja i budowa jak na owe czasy była z pewnością bardzo nowoczesna.

Maspalomas to nie tylko wymuskany kurort z pięknymi hotelami, apartamentami, bulwarami, promenadą. To również niedokończone budowy bądź zapomniane miejsca, choć są w zdecydowanej mniejszości.

Charakterystyczny napis rzucił nam się z daleka w oczy, kiedy wracaliśmy z plaży. Szukaliśmy sklepu po drodze, więc kierowaliśmy się prosto na Faro 2.

Naszym oczom ukazała się betonowa, zaniedbana konstrukcja. Nieczynne schody ruchome, puste donice, obdrapany chodnik i parking. Wchodzimy na dziedziniec, w środku którego poraziły nas puste witryny sklepowe. Niesamowity widok i obraz dawnej świetności. Mijamy kolejne, niektóre lokale wyglądają tak, jakby ich najemcy wyprowadzili się stąd bardzo niedawno (odmalowane ściany).

Faro 2 - Maspalomas

Obraz centrum dobija dodatkowo dość głośno grająca muzyka. Wspinamy się coraz wyżej, a w pewnym momencie drogę tarasują nam barierki – sypiąca się konstrukcja, nie pozwala na wejście wyżej.

Faro 2 Maspalomas

Pojedynczy turyści kręcą się po terenie z racji restauracji, które można policzyć na palcach jednej ręki. Brak ludzi, mimo godzin popołudniowych. Przeglądając kartę na zewnątrz lokalu mój wzrok krzyżuje się z kelnerem, który patrzy na mnie jak zombie błagalnym wzrokiem prosząc o wejście.

Jakiekolwiek życie w okolicach Faro 2 utrzymuje popularny na Kanarach Hiper Dino, tani, spożywczy dyskont, w którym sporo osób robi zakupi.

Wracając do hotelu przeglądamy okolicę – trochę zaniedbana, dookoła trochę apartamentów, ale zbyt mało, by utrzymać tu jakikolwiek ruch. Podejrzewam, że duża część osób trafia tu całkowicie przypadkiem – oglądając panoramę miasta nie trudno zauważyć charakterystyczny, duży napis nad centrum.

Film z opuszczonego centrum:

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.