Wakacje

Wnioski wizowe do Turcji tylko online, ale prostsze dla rodzin

Dziś mijają dokładnie dwa lata odkąd opublikowałem wpis na blogu z instrukcją wypełnienia wniosku wizowego do Turcji w systemie evisa. Od jakiegoś czasu strona jednak bardzo ułatwiła całą procedurę rodzinom.

Wątek doczekał się rekordowej liczby wyświetleń oraz komentarzy. W momencie jego pisania strona działała jedynie w trzech wersjach językowych, a dopiero od ubiegłego roku funkcjonuje wersja polskojęzyczna.

To wszystko jeszcze bardziej ułatwia poprawne wypełnienie wniosku.

Wiza tylko online

Od tego czasu zmieniło się jednak kilka rzeczy. Najważniejszą jest informacja podawana przez kilku touroperatorów, którzy na podstawie komunikatów ze strony władz tureckich informują, że od tego roku znikają tradycyjne punkty zakupu wiz na tureckich lotniskach. Dlatego wszyscy wybierający się na wakacje do Turcji zmuszeni są do wcześniejszego, samodzielnego zakupienia wiz, bądź zlecenia tego w biurze podróży.

Strona została na szczęście spolszczona w roku ubiegłym. Wdrożenie polskiego trwało stanowczo zbyt długo zwłaszcza, że Turcja była w ubiegłym roku drugim najczęściej wybieranym przez Polaków lotniczym kierunkiem wakacji (pierwsze miejsce przypadło Grecji), a samymi czarterami w ubiegłym roku wyleciało na tureckie wybrzeża 351 tysięcy Polaków.

Uwaga na ważność paszportu

Drugą istotną rzeczą jest wymagana ważność dokumentu na podstawie którego będziemy podróżować. W drugim kroku aplikacji o wizę zostaniemy poproszeni o datę naszego przybycia do Turcji. System doda do tej daty 180 dni (pół roku!) i wyświetli datę wygaśnięcia wizy. W tym czasie granice Turcji możemy przekraczać wielokrotnie. Wymagana minimalna ważność paszportu powinna wynosić 2 miesiące od końca obowiązywania wizy, czyli de facto 8 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Turcji.

Poniżej przykład wypełniania wniosku z podaną datą przyjazdu do Turcji 1 lipca 2015 roku. Jak widać, wiza jest ważna do 27 grudnia 2015 i do tej daty musimy dodać kolejne dwa miesiące, by określić minimalną, wymaganą ważność paszportu.

wiza-02

Cała rodzina na jednym formularzu

Wiza do Turcji to nie tylko problemy, są również pozytywne rozwiązania lokalnego MSZ. Od ubiegłego roku na etapie wpisywania danych podróżującego, pojawił się przycisk „dodaj kolejną osobę„. Tym samym znacznie to ułatwiło sprawę podróżującym, zwłaszcza rodzinom, którzy musieli wcześniej dokonywać całej procedury osobno dla każdego z uczestników wyjazdu. Teraz wszystkie wymagane dane wpisujemy w jednym wniosku wizowym.

Poniżej dodałem trzy osoby na jednym wniosku. Można również korzystając z pól poniżej dodawać kolejne osoby.

wiza-03

Płatność

Na początku system obsługiwał jedynie karty kredytowe, co było problematyczne dla dużej części osób. Zapowiadana opcja płatności kartami debetowymi (standardowymi kartami do konta osobistego ROR) musiała chwilę poczekać na swój czas. Działa i większość osób nie ma z tym problemu. Ważne, by wcześniej upewnić się we własnym banku, czy mamy włączoną możliwość płatności kartą za transakcje w internecie.

Bo jak życie pokazuje, zapowiedzi zapowiedziami, a Polacy dalej są zmuszeni do płaceni za przyjemność pobytu w Turcji 20 dolarów (15 euro) od głowy 🙂

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.