Koniec roku za pasem, więc przyszedł czas na podsumowanie kluczowych wydarzeń i zwrotów akcji. Poniżej lista wydarzeń, która szeroko odbiła się w mediach i skutkowała złym postrzeganiem całej branży.

1. Styczeń 2012 – Katastrofa statku pasażerskiego Costa Concordia. Sprawa ciągnęła się długo, głównie za sprawą ekscentrycznego kapitana, który wydawał się zdziwiony jakimikolwiek oskarżeniami pod jego adresem. Nie wydaje się, by katastrofa spowodowało jakiekolwiek zahamowanie rozwoju rejsów wycieczkowych.

Sky Club i Triada

2. Marzec 2012 – Nowy inwestor w spółkach Triada / Sky Club powoduje odejście prezesa, Macieja Truskolaskiego.

3. Maj 2012 – Ecco Holiday anuluje dużą część rezerwacji swoich klientów. Biuro całkowicie przeszacowało zimową ofertę pod względem cen i podejmuje decyzję o niezrealizowaniu tych wyjazdów. Do dzisiaj nie udało się odzyskać zaufania klientów oraz agentów, co skutkuje przymusową pracą od podstaw nad ofertą biura.

Ecco Holiday

4. Lipiec 2012 – Najbogatszy w wydarzenia – upada jedno z większych polskich biur, Sky Club. To początek lawiny, która u progu sezonu rozleje się po polskim rynku, a obawy klientów o swoje wakacje na trwale wpiszą się w mijający sezon. Kilka dni po Sky Club upada Alba Tour, pociągając za sobą biura, które wspólnie z Albą czarterowały samoloty – Africano Travel czy Blue Rays. Pod koniec miesiąca z hukiem upadają linie lotnicze OLT Express, których właścicielem jest słynna piramidka finansowa, Amber Gold. Cała afera jest największym tegorocznym wydarzeniem w kraju, upadek OLT przez kilka dni mocno zatrząsł siatką połączeń polskich biur podróży, którzy na szybko musieli szukać innych samolotów.

Alba Tour

5. Sierpień 2012 – upadają kolejne biura podróży, Aquamaris, Mati World, Summerelse.

6. Wrzesień 2012 – dwa głośne wypadki polskich autokarów. Jeden z turystami wracającymi z wycieczki objazdowej (Rainbow Tours), później głośny wypadek we Francji autokaru Sindbada, w wyniku którego zginęły dwie osoby. Wrzesień to również słynna afera z podrabianym alkoholem w Czechach, w wyniku czego byliśmy informowani o kolejnych zgonach. W Czechach była prohibicja, a u nas zakaz wwożenia alkoholu.

Alkohol Czechy

7. Październik 2012 – niepokoje w Tunezji, spór na linii Syria – Turcja, manifestacje w Kairze odstraszały turystów. Do tego doszła denga na Maderze, choroba, która może powodować śmierć, przestraszyła kolejnych turystów, a biura notowały straty. Pod koniec miesiąca huragan Sandy atakuje Kubę, a następnie Stany Zjednoczone.

Huragan Sandy

8. Listopad 2012 – przejęcie hoteli z sieci Caribbean World przez Sun Fun. Krążą plotki o problemach finansowych w Oasis Tours i zaleganiu z pensjami dla pracowników. Pojawia się nowy prezes i nowi ludzie z firmie. W listopadzie trafia do polski pierwszy Dreamliner – pierwszy w Europie, którego zakupił LOT. W wyniku dalszej eksploatacji co rusz będą go nękały drobne usterki. Loty z Warszawy inauguruje Etihad Airways.

Etihad Airways

9. Grudzień 2012 – Loty z Warszawy inauguruje Qatar Airways. Dzięki temu przewoźnikowi oraz Etihad, dla Polaków otwiera się cały swiat, który jest dostępny po jednej przesiadce w Emiratach Arabskich bądź Katarze. Nowe lotnisko w Modlinie coraz bardziej denerwuje operujących przewoźników z powodu braku systemu ILS (radiowe naprowadzanie samolotów). Przez ciągłe mgły samoloty są unieruchamiane, te nadlatujące są przekierowywane na inne lotniska. Wizz Air ma dość i wycofuje się na lotnisko Chopina, kilka dni później Inspektor Budowlany zamyka lotnisko z powodu… uszkodzeń w pasie startowym.

I właśnie Modlin nominuję na największą, turystyczną wtopę roku 2012. Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce. Szybko budowane na łapu capu, jakoś to będzie. Każdy wiedział, że z racji swojego położenia lotnisko będzie zagrożone jesienią mgłami. Na koniec rozwalenie się dwóch progów pasa startowego, które uniemożliwiają starty oraz lądowanie. Śmiać się czy płakać?

Zobacz również

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.