Wakacje

Podatek turystyczny na Majorce

Władze Majorki wprowadzają od 1 lipca 2016 podatek, którym zostaną objęci wszyscy turyści. Kwota pobieranego podatku będzie zależna od kategoryzacji obiektu, w którym będziemy nocować w czasie pobytu na Majorce.

Baleary, w tym głównie Majorka, to niezwykle oblegane przez turystów wyspy, a szkody wyrządzane przez masową turystykę były od lat szeroko komentowane.

Lokalny parlament zatwierdził 22 marca tabelę podatków, którymi zostaną obłożeni wszyscy przybywający na wyspę. Władze argumentują wprowadzenie opłaty m.in. bardzo dużą emisją dwutlenku węgla.

Dzięki nowej opłacie władze planują prowadzenie wielu inwestycji, które będą miały zadanie zrekompensować wpływ masowej turystyki na środowisko oraz mieszkańców. Jednym z priorytetów będzie odpowiednia promocja i prezentowanie walorów odpoczynku na Majorce poza ścisłym sezonem, tak, by bardziej równomiernie rozłożyć ruch turystyczny na wyspie.

Podatek turystyczny będzie pobierany przez recepcje obiektów hotelowych czy apartamentów, w zależności od kategoryzacji. Na zniżki sięgające 50% mogą liczyć turyści, którzy na Majorce planują spędzić dłuższe wakacje – warunkiem jest pobyt przynajmniej na 9 nocy. 50% ulga będzie przysługiwała również dla podróżujących na Majorkę poza wysokim sezonem, czyli w okresie od listopada do końca kwietnia. Opłaty nie dotyczą dzieci poniżej 16 roku życia.

Kwoty obowiązkowego podatku turystycznego na Majorce:

Rodzaj obiektu noclegowego Kwota EURO / osoba / dzień
Hotel 5* oraz 4* superior 2 euro
Hotel 4* oraz 3* superior 1,5 euro
Hotele 1*, 2*, 3* 1 euro
Apartamenty 4* oraz 4* superior 2 euro
Apartamenty 1*, 2*, 3* 1 euro
Domy na wynajem i apartamenty 1 euro
Hostele, kampingi, guest housy 0,5 euro
Statki wycieczkowe 1 euro

Do podanych cen należy jeszcze doliczyć 10% podatku VAT.

Jak widać, dodatkowa opłata przy np. tygodniowych wakacjach w hotelu 4* wyniesie przy dwóch osobach dorosłych, bądź dwóch osobach dorosłych i dzieciach 24 euro (8 dni x 1,5 euro x 2 osoby).

Zobacz również

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.