Przeloty

Nowa karta Wizz Air Raiffeisen Polbank – zyski i koszty

Wraz z połową czerwca, Wizz Air zakończył swój program lojalnościowy we współpracy Bankiem Handlowym, o czym można było przeczytać tu – Koniec współpracy BH z Wizz Air. Od tego czasu program na podobnych zasadach funkcjonuje w banku Raiffeisen Polbank.

Użytkownicy dotychczasowego programu lojalnościowego, który tania linia lotnicza prowadziła z w ramach kart Citi Bank, byli bardzo zadowoleni z prostoty i przejrzystości naliczanych punktów. Każdy mógł zdecydować kiedy je przelać i zasilić swój profil na wizzair.com, a miesięczny koszt utrzymania karty wynosił jedynie 8 zł. Dodatowym plusem była możliwość darmowego korzystania z przywilejów członka Wizz Discount Club, co przekładało się na niższe niż standardowe ceny biletów.

Duże poruszenie wywołała wiadomość o zakończeniu współpracy pomiędzy bankiem, a linią lotniczą tym bardziej, że Wizz Air jest bardzo popularnym przewoźnikiem na polskim niebie.

Nie trzeba było długo czekać na nowy program, do przygotowania którego usiedli przedstawiciele węgierskiego przewoźnika oraz pracownicy znanego banku – Raiffeisen. Wiele faktów, głównie za sprawą zmniejszenia opłaty inercharge, wskazywało na to, że program może być dużo bardziej kosztowny i mniej korzystny dla konsumentów. Okazuje się jednak, że działa na bardzo podobnych zasadach jak dotychczasowy!

1. Punkty

Za każde wydane pięć złotych za pomocą karty kredytowej, otrzymamy jeden punkt. Każde zgromadzone 10 punktów to 1 zł do wykorzystania na stronie Wizz Air. Zasada jest zatem identyczna jak w przypadku poprzedniego programu. Jedyna różnica dotyczy transakcji dokonywanych na stronie wizzair.com. W poprzedniej edycji, każde wydane tam 5 zł było nagradzane dwoma punktami. Najnowszy regulamin o tym nie wspomina, stąd wnioskuję, że nie ma znaczenia miejsce dokonywania transakcji. Przelicznik jest jednakowy.

Zgromadzone punkty, według regulaminu, będą przelewane w dwóch transzach na konto użytkownika Wizz Air. Podane terminy to 15 października oraz 15 stycznia. Według nieoficjalnych informacji wiadomo, że trwają pracę i rozmowy nad bardziej elastycznym i przejrzystym dysponowaniem zgromadzonych punktów.

2. Wizz Discount Club

Nowa karta nie daje póki co przywileju w postaci darmowego członkostwa w klubie. Bardzo jednak możliwe, że może się to zmienić wraz z wrześniem bieżącego roku – taka informacja widnieje w FAQ na stronie Raiffeisen Polbank. Dla wielu osób, które posiadało karty kredytowe Citi Banku, okres ważności członkostwa w Wizz Discount Club przypada na pierwsze miesiące 2015 roku. Myślę, że nie powinno być problemów z automatycznym przedłużeniem ważności konta i możliwością cieszenia bezpłatnym członkostwem, które pozwala na tańsze niż standardowe nabywanie biletów.

3. Koszty

I najważniejsze, czyli koszt uzyskania oraz utrzymania nowej karty. Raiffeisen na banerach reklamowych informuje o całkowicie darmowym utrzymaniu konta w pierwszym roku, lecz co, jeśli w dalszym ciągu będziemy korzystać z karty? Tu przychodzi nam z pomocą tabela opłat i prowizji banku, z której można znaleźć następujące koszty utrzymania karty kredytowej:

  • 79 zł rocznie za prowadzenie konta karty;
  • 4,5 zł miesięcznie z tytułu opłaty za administrację kartą;
  • 0,18 % salda zadłużenia na koniec cyklu rozliczeniowego z tytułu ubezpieczenia od śmierci i trwałej niezdolności do pracy. Ubezpieczenie do karty jest obowiązkowe.

Opłatę za ubezpieczenie możemy ominąć, spłacając przed końcem cyklu rozliczeniowego całe zadłużenie na karcie. Tym samym miesięczne koszty z tytułu użytkowania karty wynoszą ok. 11,08 zł przy 8 zł, które automatycznie pobierał Citi Bank. Opłatę miesięczną oraz roczną możemy jednak całkowicie zniwelować, wykonując odpowiedni ruch. I tak miesięczną opłatę z tytułu administracji kartą wyzerujemy przy dokonaniu co najmniej czterech transakcji bezgotówkowych, a opłata roczna nie będzie pobrana w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych w ciągu roku na co najmniej 12 tysięcy złotych. Zatem dla wydających przy pomocy karty miesięcznie co najmniej 1 tyś złotych, koszt utrzymania karty Raiffeisen Polbank będzie całkowicie zerowy.

Podsumowanie

Oferta Citi Bank Raiffeisen Polbank
Utrzymanie karty 8 zł / miesiąc pierwszy rok za darmo
4, 5 zł / miesiąc *
79 zł / rocznie **
Punkty 1 punkt za każde wydane 5 zł
2 punkty za transakcje na wizzair.com
1 punkt za każde wydane 5 zł
Wizz Discount Club bezpłatny bezpłatny od września 2014

* – opłatę niwelujemy przy czterech transakcjach bezgotówkowych w miesiącu.
** – opłatę niwelujemy przy sumie rocznych transakcji na co najmniej 12 000 PLN.

W ramach obsługi karty dostajemy dostęp do panelu na dedykowanej stronie internetowej, gdzie na bieżąco kontrolujemy stan swojego zadłużenia, a także podglądamy historię transakcji, podobnie jak jest to przypadku Citi Bank.

4. Gdzie i jak?

Najłatwiej skorzystać z pomocy formularza, który znajduje się na stronie banku. Pracownik powinien dość szybko skontaktować się telefonicznie w celu omówienia wszystkich szczegółów. Wniosek można również wypełnić w placówkach stacjonarnych banku.

Co ważne, wszyscy, którzy korzystali dotychczas z kart Wizz Air Citi Bank, mogą w bardzo prosty sposób stać się posiadaczami nowej karty. Wystarczy zgoda na przeniesienie usług, a na podstawie wyciągu z ostatniego miesiąca z Citi Banku, Raiffeisen przydzieli ci taki sam limit kredytowy i uruchomi możliwość korzystania z ich dedykowanej karty. Wiąże się z to z koniecznością złożenia wypowiedzenia Banku Handlowemu, operatorowi kart Citi Bank Wizz Air i zlikwidowanie karty w ciągu trzech miesięcy od momentu otrzymania karty Raiffeisen Polbank. Na pewno tym ostatnim rozwiązaniem będą najbardziej zainteresowane osoby dotychczas korzystające z karty Citi Banku tylko i wyłącznie ze względu na bonusowe złotówki przelewane na konto w Wizz Air.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.