Podróże

Bukareszt – dojazd z lotniska do miasta

Dojazd z lotniska Bukareszt Otopeni (OTP) do centrum miasta jest bardzo dobrze zorganizowany. Obsługują go głównie autobusy dwóch linii oraz tanie taksówki.

Port lotniczy Otopeni im Henri Coanda znajduje się na 16 km na północ od Bukaresztu. Jest to główne lotnisko Bukaresztu i największe w całej Rumunii.


W 2016 roku pobito kolejny rekord obsłużonych tu pasażerów o ponad 18 procent. Lotnisko obsłużyło blisko 11 milionów podróżnych. Na lotnisko Otopeni latają również dwie popularne w Polsce tanie linie lotnicze – Ryanair oraz Wizz Air. Zwłaszcza ten drugi ma tutaj bardzo rozbudowaną siatkę połączeń (Wizz Air generalnie dominuje na rynku wschodnim). Posiada dedykowane stanowiska odprawy na wszystkie swoje loty. Od 2017 roku z lotniska Chopina w Warszawie odbywają się tutaj regularne loty dwa razy w tygodniu. Trasę z Warszawy obsługuje również LOT.

Po przylocie na miejsce czeka nas kontrola dokumentów – Rumunia nie należy do strefy Schengen. Po przejściu do hali przylotów znajdziemy wyraźne tablice informacyjne. Najbardziej popularne sposoby dojazdu do miasta to:

  • autobusy liniowe linii ekspresowych 780 oraz 783
  • taksówka
  • pociąg
  • wypożyczenie samochodu

Autobusy komunikacji miejskiej 780 oraz 783

Przystanki autobusowe znajdują się na dole. Schodzimy po schodach i wychodzimy przed terminal. Konieczne jest wcześniejsze kupienie biletu. Komunikację autobusową, tramwajową i trolejbusy obsługuje spółka Ratb. Ich logo znajdziemy m.in. w budce znajdującej się przy przystanku.

Ratb - punkt sprzedaży biletów na lotnisku

Koszt przejazdu w jedną stronę to 3,5 RON. My zakupiliśmy od razu bilet dwustronny (7 RON) dla obu osób.

Nie otrzymujemy tu jednak biletów w formie papierowej, a na jednej plastikowej karcie, którą później możemy doładowywać. Oczywiście za kartę jest pobierana dodatkowa opłata 1,5 leja.

Bukareszt bilet

Uwaga!!! Mając jedną kartę i chcąc skasować bilet za dwie osoby, logicznym się wydaje, że przykładamy kartę do czytnika. Po zapaleniu się zielonej lampki przykładamy drugi raz. Niestety, błąd, który może skutkować mandatem. Uświadomił nam to Rumun wchodzący po nas do autobusu. Dla pierwszej osoby przykładamy bilet do kasownika. Po „odbiciu” biletu, zapaleniu zielonej lampki i sygnale dźwiękowym wciskamy specjalny przycisk „2” znajdujący się po prawej stronie urządzenia. Przycisk się zapala, a my drugi raz odbijamy kartę.

Bukareszt - dojazd z lotniska - linia 783

Czas przejazdu do miasta w zależności od godziny oraz natężenia ruchu waha się od 40 minut do godziny. Szybciej przejedziemy autobusem linii 780 ze względu na sporo mniejszą liczbę przystanków. Autobusy kursują co mniej więcej 15 minut, w nocy co ok. 40. Rozkłady przystanków obu linii prezentują się następująco:

Linia 780 Linia 783
Lotnisko – przyloty Lotnisko – przyloty
Lotnisko – odloty Lotnisko – odloty
Primaria Otopeni Icsitmua
Amco Primaria Otopeni
Aleea Privighetorilor Amco
Lotnisko Baneasa Pasaj C.F.R. Otopeni
Piata Presei Aleea Privighetorilor
Clabucet Institutul Meteorologic
Gara de Nord Lotnisko Baneasa
Gara Basarab Pod Baneasa
Piata Presei
Docentilor
Piata Victoriei
Piata Romana
Piata 21 Decembrie 1989
Piata Unirii 1
Piata Unirii 2

Taksówki

Taksówki w Bukareszcie są bardzo tanie. W Bukareszcie działa również Uber, ale z tego co można przeczytać na forach, koszt przejazdu jest bardzo zbliżony. Przejazd do hotelu, w którym nocowaliśmy – Ibis Palatul Parlamentului to koszt ok. 30 – 35 RON. Aby jednak się nie naciąć należy skorzystać z licencjonowanych przewoźników. W hali przylotów rzuca się w oko kolejka do specjalnego automatu, w którym zamawiamy taksówkę.

Na potwierdzeniu otrzymujemy orientacyjny czas przyjazdu samochodu oraz jego numer. Standardowa opłata za przejechanie jednego kilometra to 1,39 lei. Maksymalna to 3,5 lei / km. Koszt zależy od korporacji oraz zamawianego samochodu.

Pociąg

Pociąg łączy port lotniczy z dworcem Gara de Nord. Dla przypomnienia autobus linii 780 również tam docelowo dojeżdża. Dworzec je często wybierany przez osoby podróżujące poza Bukareszt. Stacja znajduje się kilakset metrów od terminala, stąd dojeżdżamy do niej specjalnym shuttle busem. Połączenie kosztuje 6,8 lei. Bilety kupujemy wcześniej w specjalnym punkcie.

Zobacz również

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • Cześć. Dziękuję za informacje na temat dojazdu z lotniska do Bukaresztu. Na pewno przydadzą się w następnym roku. Bukareszt od lat chodzi mi po głowie. We wrześniu planuję Fogarasze i Bucegi, ale Bukareszt też przydałoby się odwiedzić. Pozdrawiam 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz Filak

Cześć,
Blog o tematyce biegowo – rowerowej. Trochę o biegach, maratonach, a także filmy z ciekawych tras rowerowych.
Zawodowo zajmuję się turystyką.