Cypr

Cypr – pogoda w grudniu

Jak wygląda sprawa z pogodą w grudniu na Cyprze zastanawiałem się od jakiegoś czasu. Nie da się podejść szablonowo do tematu, bo zima na wyspie ma bardzo różne oblicza.

Grudzień to ewidentnie okres po sezonie.

Miesiąc ten ma swoich zwolenników, ale trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że w pierwszych dnia grudnia większość hoteli się zamyka. Jeśli hotele są zamknięte, to automatycznie czyni to duża część sklepów i restauracji. Zwłaszcza w typowych wakacyjnych kurortach jak Agia Napa czy dolna część Paphos.

Maksymalne temperatury oscylują w okolicach nawet 22 stopni Celsjusza, ale trzeba być przygotowanym przez większość dni na około 20. W drugiej połowie miesiąca zwykle się ochładza i regularnie notuje się tu temperatury w okolicach 15 stopni Celsjusza.

Byliśmy na Cyprze na samym początku miesiąca. Jeśli na dworze jest słońce, pozwoli to nawet na spacer w koszulkach z krótkim rękawem. Większość tygodniowego urlopu przechodziliśmy w bluzach czy cienkich kurtkach.

Nie brakowało oczywiście takich, którzy w strojach kąpielowych łapali każdy promień słońca nawet z pozycji balkonu, przez co tygodniowy pobyt kończyli mocno opaleni czy poparzeni… 🙂

Pobyt w grudniu wiąże się również z tym, że wzmaga się prędkość wiatru. Z mocniejszym wiatrem mieliśmy do czynienia przez pierwsze dwa dni. Przy braku słońca robi się naprawdę nieprzyjemnie!

Deszcz – trzeba być na niego przygotowanym, ale za każdym razem nie padał długo. Jeśli padał rano czy wieczorem, to zwykle krótko. Apogeum deszczu to dopiero styczeń i luty. W tym roku popaduje dość regularnie w drugiej części miesiąca.

Czy poleciłbym pobyt na Cyprze w grudniu?

Tak, pod warunkiem, że nastawiacie się na aktywność – rewelacyjny okres do ćwiczeń, biegania czy jazdy na rowerze. Zwłaszcza na przełomie listopada i grudnia jest ciepło, słonecznie. Jest to świetny okres na zwiedzanie wyspy. Trzeba się liczyć jednak z tym, że podobnie jak u nas, dzień kończy się po 16:00. Zaplanowaliśmy w związku z tym nasze zwiedzanie na kilka dni. W popularnych atrakcjach praktycznie nie ma turystów! Można swobodnie delektować się eksponatami i widokami.

Sporo osób, zwłaszcza w starszym wieku, o tej porze roku spaceruje wzdłuż morza i korzysta z lokalnych restauracji. O korzystaniu z basenu czy morskich kąpielach raczej można zapomnieć 🙂 Choć woda ma około 20 stopni, to często wysokie fale odstraszają.

Plaża Larnaka

Plaża w Larnace

Cypr - Kurion

Piękna słoneczna pogoda podczas zwiedzania Kurionu

Limassol

Limassol – piękny, słoneczny, ale lekko wietrzny dzień

Podziel się wpisem
Tomasz Filak
www
Turystyką zajmuję zawodowo od 2008 roku. Biegać zacząłem w 2013 roku, a pierwszą imprezą w której wziąłem udział bym Półmaraton Warszawski w 2014 roku. Zdecydowaną większość wyjazdów odbywamy rodzinnie i jest to nieodłączny element naszego życia.
Podobne wpisy
Piękny pałac w Pilicy
Ischia
Magiczna Ischia
Zamek Książ
Czarujący Książ
1 wypowiedź

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www