Bolonia – dojazd z lotniska do miasta

Tani bilet lotniczy do Bolonii, ale co dalej? Jak najtaniej dostać się z lotniska do centrum miasta? Podpowiadam jak zrobić to najbardziej budżetowo 🙂

Aeroporto G. Marconi znajduje się w północno – zachodniej części miasta, zaraz za obwodnicą. W zasadzie już przy porcie lotniczym zaczynają się pierwsze zabudowania tego charakterystycznego miasta. Oczywiście najtaniej pokonać drogę na piechotę – do Stacione Centrale – głównego dworca kolejowego jest stąd zaledwie 8 kilometrów 🙂 Szkoda jednak czasu i energii, lepiej przeznaczyć to na późniejsze zwiedzanie stolicy regionu Elimia Romania.Najdogodniejszym rozwiązaniem jest autobus lotniskowy – Aerobus, który odjeżdża centralnie spod terminala i jedzie w stronę centrum zatrzymując się tylko na wyznaczonych przystankach. Bardzo wysoka częstotliwość – autobusy kursują co 11 minut. Szybko i komfortowo, jednak przyjemność sporo kosztuje – 6 euro za jednorazowy bilet. Brak ulg – jedynie dzieci do metra wysokości podróżują bezpłatnie.

My wybraliśmy najtańszy sposób – sprawdzony i bez większych niedogodności. Wystarczy wybrać się na malutki spacer i dotrzeć do najbliższych zabudowań mieszkalnych. Znajduje się to popularny przystanek Birra, a autobus linii 81 dowiezie nas do samego centrum. Podróżujemy tu na „normalnych” biletach komunikacji publicznej, których ceny przedstawiają się następująco:

  • 1,30 euro – bilet jednorazowy, ważny 75 minut od skasowania
  • 5 euro – bilet dzienny, ważny 24 h od pierwszego skasowania
  • 12 euro – karnet na 10 przejazdów (każdy ważny 75 minut)

Co ważne, wszystkie z tych biletów kupicie na lotnisku – my zakupiliśmy je w Carrefour Express, który znajduje się na terminalu lotniska w Bolonii:

Carrefour Express - lotnisko Bolonia

Do przystanku Birra nie jest daleko – ok. 1 kilometra, jednak droga do niego widzie w okolicach obwodnicy – poszczególne fragmenty bez chodnika, a jeśli już, to bardzo wąski. Z racji tego, że do Bolonii latają samoloty dwóch czołowych low costów – Ryanair oraz Wizz Air, jest często eksploatowany przez osoby nastawiające się na tanie zwiedzanie. Z samego naszego połączenia z Katowic na przystanku spotkaliśmy kilkanaście osób, z Polakami jechaliśmy również „81” w drogę powrotną na lotnisko. Poniżej poglądowa mapka dojścia do przystanku Birra w Bolonii:

birra

Podziel się wpisem
Tomasz Filak
www
Turystyką zajmuję zawodowo od 2008 roku. Biegać zacząłem w 2013 roku, a pierwszą imprezą w której wziąłem udział bym Półmaraton Warszawski w 2014 roku. Zdecydowaną większość wyjazdów odbywamy rodzinnie i jest to nieodłączny element naszego życia.
Podobne wpisy
10 atrakcji Barcelony, które trzeba zobaczyć
Park Nauki i Ewolucji człowieka - Krasiejów
Park Ewolucji w Krasiejowie
Lwów - Sobór św. JURA
City Break Lwów – przelot i dojazd do miasta

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www