WIza

Bez wiz do Turcji!

Wiadomość gruchnęła dwa dni temu jak grom z jasnego nieba. Prawdopodobnie w kolejnym roku polecimy do Turcji bez konieczności kupowania wiz.

Dlatego prawdopodobnie, bo choć premier Turcji zapowiedział zniesienie wiz dla Polaków, to nie podał jednocześnie terminu wprowadzenia tego przepisu.

Można się domyślać, że nowe regulacje będą obowiązywać od przyszłego sezonu letniego, bądź po prostu od początku roku. Może to spowodować wzmożony ruch turystyczny w 2015 roku.

Obowiązek zakupu wiz do Turcji był świetnym interesem dla tamtejszych władz. Do niedawna każda z osób przebywających na jej terytorium, musiała zakupić odpowiednią naklejkę wklejaną do paszportu. W zeszłym roku weszły w życie utrudniające turystom zmiany, które zobowiązywały do kupienia wizy przez dedykowaną stronę internetową i samodzielne jej wydrukowanie. Rok 2014 był okresem przejściowym, w którym wyjątkowo można było kupić wizę na przejściach granicznych, lotniskach na dotychczasowych zasadach, jednak za dużo większą opłatą.

Sam koszt wizy nie jest jakoś zaporowo wysoki – 15 euro / osoba, jednak lecące na wakacje rodziny zawsze musiały liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Samo wizowanie przez internet również powodowało mniejsze i większe problemy, co jest widać chociażby po ilości wyświetleń i komentarzy we wpisie Wiza do Turcji – kup wcześniej online.

Poczekamy i zobaczymy, czy straty spowodowane zniesieniem opłat za wizy zrekompensują się większą popularnością Turcji wśród Polaków. Należy przy tym pamiętać, że zniesienie konieczności wizowania to nie tylko aspekt turystyczny, ale również polityczny. Turcy po prostu liczą na polskie wstawiennictwo przy negocjacjach Turcji z UE w sprawie wiz Schengen dla obywateli Turcji.

Podziel się wpisem
Tomasz Filak
www
Turystyką zajmuję zawodowo od 2008 roku. Biegać zacząłem w 2013 roku, a pierwszą imprezą w której wziąłem udział bym Półmaraton Warszawski w 2014 roku. Zdecydowaną większość wyjazdów odbywamy rodzinnie i jest to nieodłączny element naszego życia.
Podobne wpisy
Pamiętniki z Wakacji - Mięsny Jez
Kolejna seria Pamiętników z Wakacji
Evisa Egipt
Wiza do Egiptu przez internet
Santorini
Turyści zapłacą nowy podatek w Grecji
2 komentarze
  • Odpowiedz

    Damian zgadzam się tobą , będzie to działać w dwie strony.

  • Odpowiedz

    Wszystko ładnie i pięknie ale trzeba pamiętać, że teraz Turcy będą oczekiwali zniesienia wiz od nas. A to już tak kolorowo nie wygląda. Niestety nie będziemy mieli żadnej kontroli nad napływem ludzi.

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www