Piękny pałac w Pilicy

Piękno to nie tylko odbudowane dworki, pałace, zamki. Piękne mogą być również typowe rudery i grożące zawaleniem budynki, przy których oczyma wyobraźni można dostrzec dawne piękno…

Piękna słoneczna niedziela – Ogrodzieniec. Tłumy turystów ciągle nadciągają i spacerują po zamkowym terenie. W tym roku otwarto kilka nowych tras i tarasów widokowych, więc wizyta na zamku obowiązkowa. Po południu jedziemy do pobliskiej Pilicy, aby pospacerować po zabytkowym parku i zobaczyć słynny Zamek – nazywany Pałacem. Tu jednak czas się zatrzymał…

Niby 8 kilometrów, a chyba nikt z odwiedzających Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu tutaj nie zagląda. Niewielkie grupy rowerzystów na rynku miasteczka, których pytamy się o dokładną drogę. Okazuje się, że nowiutką ulicą podjeżdżamy pod samo wejście do parku. Parking pusty, jedynie w restauracji znajdującej się niedaleko wejścia odbywają się chrzciny.

W parku poza nami jedynie para młoda, która pozuje do zdjęć fotografowi. A teren bajeczny, którego ukoronowaniem jest niszczejący pałac. O jego historii oraz burzliwych, najnowszych dziejach, sporo można poczytać w archiwum artykułów prasowych. Szkoda, że przez spory na linii prawowitych potomków rodziny i nowego właściciela, którym stała się w 1989 roku Barbara Piasecka Johnson, taka perełka marnuje potencjał tego miejsca.

Zahaczamy jeszcze o wspomnianą wcześniej restaurację, gdzie zatrzymujemy się na obiad, a na horyzoncie widzimy już fragmenty naszego ostatniego celu… ruiny zamku Smoleń!

Podziel się wpisem
Podobne wpisy
Zamek Smoleń
Zamek Smoleń
Muzeum Wsi Opolskiej
Miasto Kos
Wycieczka po wyspie Kos

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www