Flaga turecka

Jak zostałem tureckim rzecznikiem

Całkiem przypadkowo zostałem rzecznikiem tureckiego urzędu ds. turystyki. Wszystko za sprawą nowych procedur wizowych i kłopotów z tym związanych…

Już w kwietniu ubiegłego roku było wiadomo, że w życie wchodzi nowy, internetowy system wizowania w Turcji. Napisałem wtedy tekst z prostą instrukcją, jak wypełnić krok po kroku aplikację o turecką wizę – Wiza do Turcji – kup wcześniej online.

Boom na niego zaczął się bliżej tegorocznego sezonu, gdy okazało się, że będzie to jedyny sposób uzyskania wizy do Turcji. Co prawda z racji sporej paniki i nacisków ze strony samych touroperatorów, władze w Ankarze zdecydowały się na wprowadzenie okresu przejściowego, ale on również kieruje główne zainteresowanie turystów na system eVisa. Dlaczego? Ano z racji najniższej ceny – 15 euro / 20 dolarów, a wizowanie na lotnisku jest po prostu droższe. Przy całej rodzinie możemy zaoszczędzić ładne kilkadziesiąt złotych.

Sam stałem się nieformalnym rzecznikiem tureckiego systemu, a to za sprawą licznych uwag i pytań, które ukazały się w komentarzach. Jak każde nowe dziecko, system nie jest doskonały, a najczęstsze problemy dotyczą otrzymania emaila z linkiem potwierdzającym. Widać po komentarzach, że osoby wypełniające aplikacje boją się ew. błędów i następstw, jakie mogą za sobą pociągać (oba imiona w paszporcie, poprawne wprowadzenie daty ważności / wydania). No cóż, takie same problemy mają klienci innych internetowych systemów, gdzie za ew. zmiany i poprawki trzeba po prostu płacić – vide low costy.

Turcja, mimo całej do niej sympatii, to jednak Turcja, więc zapowiedzi spolszczenia serwisu oraz termin wdrożenia już dawno minął. Prawdziwy boom na wypełnianie wiz rozpocznie się jednak w Polsce dopiero wraz z falą czerwcowych, a później ściśle wakacyjnych wyjazdów (lipiec – sierpień).

A moje odpowiedzi w komentarzach oraz licznych mailach wiążą się z chęcią pomocy i doradzeniu co ja bym zrobił z danym problemem – nie znam ani dokładnych szczegółów technicznych systemu, ani tym bardziej metod weryfikacji samych wiz na miejscu. Nie mam również mocy, by wypowiadać się za pomysłodawców takiego, a nie innego rozwiązania. Turcy najzwyczajniej w świecie poszli na łatwiznę i stworzyli maszynkę do zarabiania dodatkowej kasy na turystach bez zbędnych kosztów. Nie jestem w stanie ocenić stopień upierdliwości przy kontroli paszportowej na lotniskach w Antalyi, Bodrum czy Dalamanie.

A więc trochę cierpliwości, dokładności i wyrozumiałości, a wypełnienie wiz okaże się pryszczem 🙂

Podziel się wpisem
Tomasz Filak
www
Turystyką zajmuję zawodowo od 2008 roku. Biegać zacząłem w 2013 roku, a pierwszą imprezą w której wziąłem udział bym Półmaraton Warszawski w 2014 roku. Zdecydowaną większość wyjazdów odbywamy rodzinnie i jest to nieodłączny element naszego życia.
Podobne wpisy
Egipt piramidy
MSZ ostrzega przed Egiptem
Wakacje 2014 tanimi liniami?
Wiza egipska
Wiza w Egipcie po staremu…
1 wypowiedź

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www