Rejsówki dla Krakowa, czartery dla Katowic

Katowickie lotnisko w Pyrzowicach nie ma takiego szczęścia do połączeń liniowych jak krakowskie Balice. Co innego z czarterami. I z czego to wynika?

Porównanie obu regionalnych lotnisk jest o tyle ciekawe, że oba leżą relatywnie blisko siebie. Jadąc z Pyrzowic i kierując się na autostradę A4 mamy do lotniska w Balicach tylko 90 kilometrów.

Potencjał portów wydaje się podobny co sugerowałoby dużą konkurencję między nimi, a jednak oba wypracowały sobie specyficzne specjalizacje.

Pyrzowice słyną przede wszystkim ze współpracy z biurami podróży. To właśnie Katowice są największym lokalnym lotniskiem obsługującym czartery, korzysta z niego również duża część turystów z Małopolski. Balice nie mogą się pochwalić tak dobrze rozwiniętą siatką połączeń czarterowych, za to stale rozwijają swoją ofertę przewozów liniowych!

I choć popularny tani przewoźnik Wizz Air bazuje na Katowicach, to pozostałe znane linie swoje główne siły stawiają na Kraków. W ostatnim tygodniu mogliśmy się spotkać z informacjami o kolejnych nowych, przyszłorocznych połączeniach z Krakowa – do Manchesteru oraz Londynu Southend, natomiast anulowaniu połączeń SAS do Kopenhagi z podkatowickich Pyrzowic.

Jak widać Górny Śląsk nie służy połączeniom liniowym – SAS wszedł tu zresztą z dość dużym impetem, solidnie reklamując się  w prasie, internecie oraz bilboardach w całym województwie śląskim. Oferował jednak dużo – cztery połączenia do Kopenhagi w tygodniu. Ostatnie loty Skandynawskie Linie Lotnicze wykonają w grudniu br.

Specjalizacje na czartery i liniówki obu lotnisk przekładają się na tegoroczne statystyki – bankructwa organizatorów turystycznych przyczyniły się do mniejszej niż zakładano liczy pasażerów w Katowicach, za to stale rozwijający się sektor przewozów liniowych spowoduje, że tegoroczny rok z pewnością dobrze i optymistycznie skończy się dla Balic.

Podziel się wpisem
Podobne wpisy
Wstyd za Chopina
Wizz Air logo
Nowa wyszukiwarka lotów Wizz Air
2012
Podsumowanie roku 2012

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www